Nvidia, her yıl yeni yapay zeka çipleri çıkaracak

Nvidia, üç aylık mali ilk çeyrek içerisinde 26,4 milyar dolar gelir, 14,88 milyar dolar kâr elde ettiğini duyurdu. Firma, gelirlerini bu dönemde yıldan yıla yüzde 262 artırırken net gelirlerini ise yüzde 690 artırmayı başardı. Firmanın gelirlerinin büyük kısmı ise veri merkezlerinden, yani sattığı yapay zeka donanımlarından elde edildi. Bu bağlamda CEO Jensen Huang, Nvidia’nın artık her yıl yeni çipler tasarlayacağını açıkladı.

Nvidia, her yıl yeni mimari çıkaracak

Huang, yaptığı açıklamada “Blackwell’den sonra başka bir çipin geleceğini duyurabilirim. Bir yıllık bir ritmimiz var” ifadelerini kullandı. Bu açıklama şirketin stratejisinde temel bir değişikliği ifade ediyor. Zira Nvidia, şimdiye kadar kabaca her iki yılda bir yeni bir mimari tasarladı: 2020’de Ampere, 2022’de Hopper ve 2024’te Blackwell gibi.

Bu mimarileri Nvidia, hem veri merkezi ürünlerinde hem de oyun ve içerik oluşturuculara sağladığı GPU’larda kullanıyor. Hopper tabanlı H100 ile onun mimari varyantı Ada Lovelace tabanlı RTX 4090 buna bir örnek. Bu yılın sonunda ise Blacwell tabanlı B200 ile RTX 5000 serisi piyasaya girecek.

Öte yandan daha önceki söylentilere, Nvidia’nın bir sonraki mimarisi Rubin’in 2025’te R100 yapay zeka GPU’suyla geleceğini aktarıyordu. Dolayısıyla Huang’in açıklamaları bu iddiaları doğruluyor gibi görünüyor. Hatta ve hatta Huang, 1 yıllık ritmi sadece yapay zeka donanımlarına değil, Nvidia’nın ürettiği diğer her tür çipi de bu tempoya uyacak şekilde hızlandıracaklarını söylüyor.

Nvidia, en azından H200 ve gelecek Blackwell donanımlarının müşterilerin halihazırda kullandıkları sistemlerle uyumlu olduğunu söylüyor. Dolayısıyla H100’den H200’e ve B100’e kolayca geçiş yapılabilecek. Bununla birlikte firma, Blackwell’e geçerken talebin bir süre daha arzı geçmesini bekliyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl firmaların AI GPU’larına olan talebin normalleşmesi beklenebilir, ancak kısa vadede yüksek talep devam edecek gibi görünüyor.

Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 1 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 2 ay önce

1

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 3 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 4 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 5 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 6 ay önce

Über

SUPERSONICQ 6 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 7 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 8 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 8 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 8 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 9 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 9 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 9 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir