Rekabetin Alev Aldığı Seçim Kampanyaları Hakkında Mutlaka İzlemeniz Gereken Politik Filmler

Merhabalar. Sinema tarihinin -kendi içinde- en aksiyon dolu filmleri seçim kampanyalarının olduğu filmlerdir. Bu filmlerde siyasetin tüm unsurlarını takip edebilir ve şaşırtıcı pek çok şey öğrenebiliriz. Bu içerikte konusu seçim kampanyaları, siyasi karalamalar, skandallar ve rekabetin olduğu filmler listelenmiştir.

İyi seyirler dilerim.

23. All the President’s Men (1976)

Film, ‘Washington Post’ muhabirleri Bob Woodward ve Carl Bernstein’ın, Başkan Richard Nixon’ın istifasına yol açan Watergate skandalının ayrıntılarını ortaya çıkarmasını konu alıyor.

Yönetmen: Alan J. Pakula

Oyuncular: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden

22. Head of State (2003)

Bir başkan adayı, kampanyanın ortasında beklenmedik bir şekilde ölünce Washington D.C. belediye meclisi üyesi Mays Gilliam beklenmedik bir şekilde onun yerine seçilir.

Yönetmen: Chris Rock

Oyuncular: Chris Rock, Bernie Mac, Lynn Whitfield

21. The Candidate (1972)

Filmde Bill McKay, California’dan ABD Senatosu için aday olur. Hiç kazanma ümidi yoktur ancak bu yüzden kendini değiştirmeye çoktan hazırdır.

Yönetmen: Michael Ritchie

Oyuncular: Robert Redford, Peter Boyle, Melvyn Douglas

20. Bob Roberts (1992)

Muhafazakar bir halk şarkıcısı, ABD Senatosu için yarışarak yüzünü siyasete çevirir. Ancak rakibine karşı avantaj elde etmek için kirli oyunlardan ve karalama kampanyalarından yana değildir.

Yönetmen: Tim Robbins

Oyuncular: Tim Robbins, Giancarlo Esposito, Alan Rickman

19. In the Line of Fire (1993)

Frank Horrigan, John F. Kennedy’yi suikastten korumada başarısız olmuş kıdemli bir gizli servis ajanıdır. Aradan 30 yıl geçtikten sonra yetenekli bir katil, bu sefer dönemin başkanını öldürmek ve Horrigan’ı da beraberinde götürmekle tehdit eder.

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Clint Eastwood, John Malkovich, Rene Russo

18. Wag the Dog (1997)

Film, seçimden kısa bir süre önce bir doktorun ve bir Hollywood yapımcısının, Başkanlık dönemindeki bir seks skandalını örtbas etmek için savaş uydurma çabalarına karışmasını konu alıyor.

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Anne Heche

17. The War Room (1993)

Doktor James Carville ve George Stephanopoulos’un maceralarına odaklanan film, Başkanlık sürecinde yürütülen Clinton kampanyası hakkında bir kamera arkası belgeselidir. Ancak Bill Clinton’ın kendisi neredeyse hiç görülmez

Yönetmenler: Chris Hegedus, D.A. Pennebaker

Oyuncular: James Carville, George Stephanopoulos, Heather Beckel

16. The American President (1995)

Yeniden seçilmek için yarışan dul bir ABD Başkanı ve bir çevre lobicisi birbirlerine aşık olur. Her şey abartılı ama ‘politika algıdır’. Ancak bu yine de aşklarını engellemez.

Yönetmen: Rob Reiner

Oyuncular: Michael Douglas, Annette Bening, Martin Sheen

15. Black Sheep (1996)

Bir vali adayı, tek işi adayın iyi niyetli ama beceriksiz ağabeyinin seçimi mahvetmemesini sağlamak olan yetenekli bir özel asistan tutar.

Yönetmen: Penelope Spheeris

Oyuncular: Chris Farley, David Spade, Tim Matheson

14. Primary Colors (1998)

Primary Colors’ta Jack Stanton başkanlığa koşuyordur. Ancak yol boyunca Stanton bir seks skandalıyla uğraşmak zorundadır. Filmde seçim, genç Henry Burton’ın gözünden görülmektedir.

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: John Travolta, Emma Thompson, Kathy Bates

13. Idiocracy (2006)

Ortalama bir Amerikalı olan Onbaşı Joe Bauers, çok gizli bir kış uykusu programı için kobay olarak seçilir ancak unutulur. Bauers inanılmaz derecede aptalca gözüken bir geleceğe uyanır ki ve kolayca yaşayan en zeki insan olur.

Yönetmen: Mike Judge

Oyuncular: Luke Wilson, Maya Rudolph, Dax Shepard

12. Game Change (2012)

2008 yılının yazıdır. John McCain adaylığı garantiler ancak anketler Barack Obama’nın arkasındadır. Stratejist Steve Schmidt oyunun kurallarını değiştiren bir öneride bulunur: Medyadan anlayan Alaska valisi Sarah Palin ile muhafazakar bir kadını başkan yardımcısı olarak seçmek.

Yönetmen: Jay Roach

Oyuncular: Ed Harris, Julianne Moore, Woody Harrelson

11. The Campaign (2012)

Kişisel bir skandala bulaşan bir milletvekili, iki vicdansız milyarder lobici kardeş tarafından finanse edilen meydan okumayla karşı karşıya kalır.

Yönetmen: Jay Roach

Oyuncular: Will Ferrell, Zach Galifianakis, Jason Sudeikis

10. The Ides of March (2011)

Film, yeni bir başkan adayının idealist çalışanının seçim kampanyası sırasında kirli siyaset üzerine hızlandırılmış bir kurs almasını konu alıyor.

Yönetmen: George Clooney

Oyuncular: Paul Giamatti, George Clooney, Philip Seymour Hoffman

9. Irresistible (2020)

Film, siyasi strateji uzmanı olan bir adamın hikayesini konu alıyor. Gary Zimmer, demokrat görüşlü bir siyasi strateji uzmanıdır ve Wisconsin kasabasındaki seçimler için çalışmaktadır. Tam da bu sırada işçilerin haklarını savunan emekli bir deniz albayının videosunu izleyen Gary, seçimleri sağ kanadın kazanacağını inanmaya başlar. 

Yönetmen: Jon Stewart

Oyuncular: Steve Carell, Rose Byrne, Chris Cooper

8. Recount (2008)

Film, 2000 Başkanlık seçimlerinde Al Gore’un, başkanlığı George W. Bush’a bırakmasını ancak Florida oy sayımında usulsüzlükler olduğunu öğrenince geri çekmesini konu alıyor.

Yönetmen: Jay Roach

Oyuncular: Kevin Spacey, Bob Balaban, Denis Leary

7. Four Hours at the Capitol (2021)

Belgesel, çoğu Joe Biden’ın başkanlık onay durumunu bozmak amacıyla ülkenin dört bir yanından binlerce vatandaşın Washington D.C.’de toplandığı ABD Kongre Binası’ndaki saldırının bir tarihçesini anlatıyor.

Yönetmen: Jamie Roberts

Oyuncular: Eddie Block, Buddy Carter, James McGovern

6. Our Brand Is Crisis (2015)

Bolivya’da tartışmalı bir başkanın yeniden seçilmesine yardımcı olması için mücadelede uzmanlaşmış bir Amerikan siyasi danışmanı seçilir. Ancak başka bir aday için çalışan uzun vadeli bir rakiple rekabet etmek zorunda kalacaktır.

Yönetmen: David Gordon Green

Oyuncular: Sandra Bullock, Billy Bob Thornton, Anthony Macki

5. Jimmy Carter: Rock & Roll President (2020)

Film, Jimmy Carter’ın 1977’de Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçilmesi ve bunda pop müzik hayranı olduğu için sanatçılarla olan bağlarının yardımcı olduğu anlatılır. 

Yönetmen: Mary Wharton

Oyuncular: Madeleine Albright, Tom Beard, Bono

4. I… For Icarus (1979)

JFK suikastını çevreleyen komplo teorilerinden ilham alan bu komplo gerilim filminde bir başkanın öldürülmesinin ardından kararlı ve sert bir savcı, bunun arkasındaki komployu araştırır.

Yönetmen: Henri Verneuil

Oyuncular: Yves Montand, Michel Albertini, Roland Amstutz

3. Welcome to Mooseport (2004)

İki dönem görev yaptıktan sonra emekli olan bir ABD başkanı, memleketi Mooseport, Maine’e döner ve başka bir yerel adaya karşı belediye başkanlığına aday olmaya karar verir.

Yönetmen: Donald Petrie

Oyuncular: Gene Hackman, Ray Romano, Maura Tierney

2. Mitt (2014)

Mitt Romney, ailesinin de desteğiyle 2008 ve 2012 kampanyalarında Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı için iki büyük kampanya yaptı. Bu film, eski Massachusetts Valisinin başarısız olan kampanyasının iniş ve çıkışlarını ve Romney ailesinin samimi bir portresini gözler önüne seriyor.

Yönetmen: Greg Whiteley

Oyuncular: Mitt Romney, Candy Crowley, Eric Draper

1. Bulworth (1998)

Senatör Jay Bulworth, kişisel bir kriz döneminden geçer. Siyaset alanında da temiz bir geçmişi olmadığını bilen Bulworth, yeni seçim kampanyası dönemine intihara meyilli bir şekilde girer.

Yönetmen: Warren Beatty

Oyuncular: Warren Beatty, Halle Berry, Kimberly Deauna Adams

Sizin favori seçim kampanyası filminiz hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir