Yapılan Yeni Bir Araştırmalara Göre Kahve İçmek, Obezite ve Diyabet Riskini Azaltıyor!

Kahve içmeyi kim sevmez ki? Ama biliyorsunuz ki kahve ve çay tüketiminin zararlı olur olmadığı konusunda internette birçok bilgi var ve hangisinin doğru olduğunu ayırt etmek de bir hayli zor. Kahvenin faydalı olduğunu söyleyen yeni bir araştırmanın detaylarını birlikte öğrenelim. Hadi buyurun ?

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/21711…

Bir araştırmaya göre, kahve içmek sizi zayıf tutabilir ve diyabet riskinizi azaltabilir!

İsveçli araştırmacılar, günde sadece üç bardak kahve içmenin riski azaltmak için yeterli olabileceğini söyledi. Araştırmacılar kandaki yüksek kafein seviyelerinin daha düşük obezite ve tip 2 diyabet oranlarıyla bağlantılı olduğunu buldular.

Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nden Dr Susanna Larson, kalorisiz, kafeinli içeceklerin “obezite riskini azaltmada nasıl rol oynayabileceği” konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

‘Bulgularımız, kafeinin en azından kısmen kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riski arasındaki ters ilişkiyi açıklayabileceğini gösteriyor.’

Bağımsız uzmanlar, çalışmanın diğer kanıtlarla uyumlu olduğunu ve kafeinin metabolizmayı yüzde 3 ila 11 artırabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Önceki araştırmalar ise kahve içmeyi diyabet risklerinin yanı sıra kalp hastalığı gibi diğer obezite ile ilgili durumları azaltmakla ilişkilendirmişti. BMJ Medicine’de yayınlanan son çalışma, içecekteki kafeinin bu koşulları geliştirme şansını azaltıp azaltamayacağını belirlemeye çalıştı.

Araştırmacılar, günde üç ila beş bardak içmenin her ikisini de azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren önceki çalışmaların altını çizdi.

Araştırma ekibi, insanların genlerine göre ne kadar çok kafein içtiklerini takip etti. Ekip daha sonra bu verileri insanların obez veya tip 2 diyabetli olup olmadıklarıyla karşılaştırdı. Kahve içenler önemli ölçüde daha düşük vücut ağırlığına ve vücut yağına sahipti. Bu da hastalık için daha düşük risk altındalar demek oluyor.

Imperial College London’da klinik bilim insanı olan ve aynı zamanda çalışma üzerinde çalışan Dr. Dipender Gill, çalışmanın daha fazla kahve içmenin insanların zayıf kalmasına yardımcı olup olmayacağı da dahil olmak üzere daha fazla araştırmayı yönlendireceğini söyledi.

Ancak Dr Gill “Ancak bu araştırma kimseyi yanıltmasın” dedi.

‘Kesinlikle insanlar kilo vermeye çalışmak için daha fazla kahve veya çay içmemeli. Kahve, çay ve kafeinin de olumsuz etkileri olabilir. bu kadar fazla kahve ve çay tüketimi bazı insanlarda uyku sorunu yaratabilir veya kalp çarpıntısı yapabilir. Ki zaten burada bol şekerli, kalorili ve kremalı kahvelerden bahsetmiyoruz. Bu araştırmaya dayanarak insanların yaşam tarzlarını veya davranışlarını değiştirmemesi gerektiğini düşünüyorum, ancak bulgularımız potansiyel klinik çalışmalar da dahil olmak üzere daha fazla araştırmayı yönlendirmek için kullanılmalıdır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir