Binance, Bu 4 Altcoin’i Delist Ediyor: Fiyatlar Darbe Yedi!

Önde gelen kripto para borsası Binance bugün dört altcoin projesini platformundan çıkaracağını duyurdu: Aragon (ANT), Multichain (MULTI), Vai (VAI) ve Monero (XMR). Listeden çıkarma işlemi 20 Şubat 2024 tarihinde, Türkiye saatiyle 06:00’da yürürlüğe girecek.

Binance, o dört altcoin için delist duyurusu yaptı

Binance, yüksek standartlarını karşıladıklarından emin olmak için listelediği kripto varlıkları düzenli olarak inceler. Borsa, bu incelemeler sırasında geliştirme ekibinin bağlılığı, geliştirme faaliyetinin seviyesi, işlem hacmi ve likidite, ağ istikrarı ve sağlıklı bir kripto ekosistemine katkı gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Binance yaptığı açıklamada, bu dört varlığın “artık listeleme kriterlerini karşılamadığını” ifade etti. Ayrıca bunları listeden çıkarmanın “tüm kullanıcıları en iyi şekilde koruduğunu” açıkladı. Fakat borsa, listeden çıkarılan varlıkların hangi kriterleri karşılayamadığını belirtmedi.

Haber, anonim işlemlere izin veren Monero gibi gizlilik coinlerine yönelik artan düzenleyici incelemelerin ortasında geldi. Son aylarda, diğer birkaç büyük borsa da gizlilik coinlerini listeden çıkardı. Bu haberin, listeden çıkarılan bu varlıkları elinde bulunduran yatırımcıları etkilemesi muhtemeldir. Yaklaşan listeden çıkarma tarihinden haberdar olmaları ve varlıkları için gerekli düzenlemeleri yapmaları önemlidir. Şimdiden, coin delist haberlerinin yatırımcıları zarara sürüklemesi muhtemel. Zira duyuru anıyla paralel olarak, söz konusu delist coinlerinin fiyatı darbe aldı. Bu konuyu, aşağıda inceleyeceğiz.

Fiyatlar ciddi şekilde etkilendi

Bu gelişme ile birlikte, delist olan altcoin projelerinin fiyatları büyük bir darbe yedi. VAIOT (VAI), yüzde 5’lik bir düşüş ile 0.124 dolardan 0.117 dolara geriledi. Multichain (MULTI), yüzde 12’lik bir düşüş ile 2.15 dolardan 1.7 dolara kadar geriledi. Diğer yandan, Aragon (ANT), 5.9 dolardan 5.7 dolara geriledi. Son olarak, köklü gizlilik coinlerinden olan meşhur Monero, yüzde 12 oranında düştü. 166 dolar seviyelerinden 146 dolara geriledi.

Monero’nun 24 saatlik grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Binance, yeni çiftleri de ekliyor

Listeden çıkarmalara rağmen, Binance alım satım tekliflerini de genişletiyor. Borsa 7 Şubat’ta iki yeni alım satım çifti listeleyecek: JUP/USDC ve PENDLE/FDUSD. Ayrıca, aynı tarihte birkaç yeni çift için Trading Bots hizmetlerini etkinleştirecek. Sonuç olarak önemli noktalar şu şekilde:

  • Binance, ANT, MULTI, VAI ve XMR’yi 20 Şubat 2024 tarihinde listeden çıkarıyor.
  • Listeden çıkarma nedeni: Varlıklar artık Binance’in listeleme kriterlerini karşılamıyor.
  • Binance, 7 Şubat 2024 tarihinde JUP/USDC ve PENDLE/FDUSD işlem çiftlerini ekledi.
  • Binance, 7 Şubat 2024’te birkaç yeni çift için Trading Bots hizmetlerini etkinleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir