Eski Mossad başkanından çok konuşulacak açıklama! Tamamen çekilmeliyiz

  • Haber7 – ÖZEL

İsrail 7 Ekim tarihinden bugüne kadar Gazze’de tüm savaş suçlarını işleyerek on binlerce masum sivili katletti. Yapılan insanlık dışı saldırılar ile Gazze’yi tamamen yerle bir eden işgalci İsrail, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başvuruları sonucunda Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanında soykırım suçuyla yargılanmasına hükmedildi. 

Dünyanın her yerinde yapılan protesto yürüyüşleriyle de İsrail’in saldırıları protesto edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yaptığı konuşmalarında İsrail’i birçok kez terör devleti olarak ilan etmişti.

Son olarak, Binyamin Netenyahu’dan sonra İsrail Başbakanı olarak göreve gelmesi konuşulan eski Mossad Başkanı Yossi Cohen yaptığı açıklamalar ile çok konuşulmaya başlandı. 2016-2021 yılları arasında Mossad Başkanlığı yapan Cohen Gazze’den tamamen çekilmeliyiz diyerek İsrail’de yeni tartışmalara yol açtı. Yossi Cohen, yeni Mossad Başkanı David Barnea ile sık sık fikir ayrılığı yaşamasıyla da konuşuluyordu.

“GAZZE’DEN TAMAMEN ÇEKİLMELİYİZ”

Mossad’ın eski başkanı Yossi Cohen’ın İsrail’de ses getiren konuşmasından bir bölüm:

“Gazze’de liman ve havaalanı bulunuyor. Amerika’da bulunan Manhattan tarzında bir yer olarak görüyorum.  Bu sebepten ötürü o bölgeyi bağımsız bir siyasi varlık olarak tanımamız gerekiyor. İsrail olarak, Gazze’den tamamen çekilmeliyiz.” İfadelerini kullandı.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME HAYIR DİYEMEYECEK”

İsrail’in Gazze saldırıları başladığında Netenyahu hükümetine sonsuz destek veren ABD Başkanı Joe Bıden’ın da yakın zamanda, İsrail’in tüm savaş suçlarını işleyerek yaptığı operasyon kararlarından rahatsız olduğu ve yeni açıklamalar ile Netenyahu hükümetinin politikalarını değiştirmesi gerektiğini ifade etmişti.“İsrail’in Gazze’yi “ayrım gözetmeden” bombalayarak, gördüğü uluslararası desteği kaybediyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sertlik yanlısı hükümetini değiştirmek zorundadır. Netenyahu hükümeti uluslararası desteğini de kaybetmeye başlamıştır. Gelecekte iki devletli bir çözüme hayır diyemeyecekler” dedi.

 

 

                                                                                      

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir