Toroğlu’ndan Çakır’a spor yazarları ilk kez hemfikir

Dün akşam oynanan Sivasspor – Galatasaray maçı 1-1 berabere biterken tartışmalı pozisyonlar spor yazarlarının gündemine geldi. Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar gibi eski hakemler bugünkü yazılarında verilmeyen penaltılarla ilgili hemfikir oldu.

Ahmet Çakar’ın yazısı şöyle:

“Türk futbolunda gün geçmiyor ki bir hakem faciası yaşanmasın. Dün akşam da Galatasaray’ın net iki penaltısını vermeyen Zorbay Küçük, ciddi hatalar yaptı. Aslında Galatasaray oyuna iyi başladı ama iki topu direkten döndü. Sonra oyun rölantiye döndü fakat devre biterken Kerem Demirbay’ın golüyle Galatasaray öne geçti. İkinci yarı iki takım açısından da maç kontrollüydü. Fakat devreye hakem Küçük girdi. Sivas lehine verdiği penaltı mutlak doğru. Ama Galatasaray’ın bence verilmeyen iki net penaltısı var. Halil Dervişoğlu, Sivas ceza sahasında savunma oyuncusu topla çıkarken topa dokunuyor, savunma oyuncusu yere düşerken de sağ eliyle topa müdahale ediyor. Karar mutlak penaltı ama VAR da devreye girmedi. Yine Galatasaray’ın Kerem Demirbay’la verilmeyen bir penaltısı var. Ceza alanının sol köşesinde çok net bir şekilde Demirbay’ın topuğuna bir müdahale yapılıyor. Flu görünen pozisyon aslında mutlak penaltı. İşte gördünüz mü bir hakem bir maçı nasıl bir yerden alıp, diğer bir yere verebiliyor.

Sonuçta şöyle veya böyle Galatasaray hakem hatalarıyla berabere kaldı ama tarih hakem hatalarını değil, kaybedilen iki puanı yazacak. Galatasaray da sorgulanmalı. İcardi ve Sanchez niye yok? Kimse kimseyi kandırmasın. Biri sakat değilim diyor kadroda yok. Diğeri Meksika sahillerinde ikinci balayını yaşıyor.”

Erman Toroğlu’nun yazısı ise şöyle:

“Galatasaray çok eksik… Bir de deplasmanda oynuyor. Seyirci gücü yok. Ne de olsa hava da sert. İlk yarıda iki topları direkten dönüyor. Kötü oynamıyorlar ama şampiyonluğa oynayan bir takım havası yok. Diyecekler ki, ‘çok eksik var.’ Kabulüm ama daha farklı mücadele etmeleri gerekiyordu. 1-0’dan sonra ikiyi bulamazsan sıkıntıdır. Öyle de olsa. Hatta Sivas biraz akıllı topu oyuna soksa 2-1’i bulurdu. Demirbay çok güzel bir gol attı, çok kötü bir penalt ı yaptı. Ceza alanı içinde büyük takımda oynayan bir futbolcu Ankara oyun havası oynamaz. Oynarsan adamı yalelli yaparlar.

Süre ilerledikçe Galatasaray’da panik başladı. Nitekim golü de yediler. Penaltı, net penaltı… Ama bir başka pozisyon daha var. Sivaslı oyuncu kendi ceza sahası içinde sırt üstü yere düşüyor. Düşerken topun nerede olduğunu görmüyor. Hissediyor mu bilemem, yere düştükten sonra kollar açık top koluna geliyor. Son anda topu görüp oynuyor mu oynamıyor mu? Günahı boynuna. Öyle bir pozisyon ki hakem çok yakın, bunu en iyi çözecek adam o. Biz kamerayla ne kadar uğraşsak, yerdeki futbolcunun vücut dili ve ne yaptığını en iyi o hisseder. Bu pozisyona net penaltı ya da penaltı değil deme şansımız yok. Bir tek şey deriz, hakemin de futbolcunun da günahları boynuna. Yalnız Galatasaray’da tuhaf sakatlıklar var. Sen Şampiyonlar Ligi’nde üst tura kalacağım diyorsun, sezon başından beri sol bekin yok. Hayatta arkanı sağlam tutmazsan başarılı olma şansın yok. Defansın iyi olursa yolunda yürürsün. Hâlâ sol bek arıyorlar. Fenerbahçe’ye bakıyorsun adamlar transferin ilk gününde havalimanına stoper indiriyorlar, çünkü mecburlar.

  1. dakikada öyle bir pozisyon var ki Sivassporlu Kamara, Dervişoğlu’nun arkadan bileğine vuruyor. Net penaltı. Hakem görmeyebilir, VAR’ın çağırması gerekir. Bir gün evvel F.Bahçe’nin kazandığı penaltının yerde olanı. Bu pozisyon havadaki ayağa darbe geliyordu burada da yerdeki ayağa…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir